0(362) 432 25 25 / 0(532) 161 72 41

Sosyal Medyada Biz}

TEŞEKKÜRLER
Siz değerli öğrencilerimiz ve velilerimizin yoğun talebi üzerine yurdumuz 2018-2019 eğitim öğretim dönemi içinde %100 doluluk oranına ulaşmıştır. İlginiz için teşekkürler
ÖN KAYIT FORMU İÇİN TIKLAYIN

İnternet Altyapımız Güncelleniyor

Yurdumuzun İnternet altyapısı Metro İnternet‘e taşınmaktadır. Metro internet ile sorunlarımızın çok büyük bir bölümünü aşmış olacağız. Tüm anlaşmalar Turkcell Superonline ile yapılmıştır. Metro internet için Turkcell Genel Merkezinden yurdumuza kadar tamamen bize özel kablo çekilecektir. Yurdumuzun bu internet hizmeti için alt yapısal tüm hazırlıkları 50Bin TL civarında bir yatırım ile tamamlanmıştır. Ancak kazı yapılarak kabloların gelmesi, yurdun içerisine giriş için keşif çalışması ve Turkcell’in özel olarak yapacağı ayarların tahmini bitiş süresi 2 haftayı bulmaktadır. Çalışmalar aralıksız devam etmektedir.

Sizin için önemli olan bu yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca aklınıza gelebilecek bazı soruları (Metro İnternet nedir?,Yurt içerisinde İnternete bağlanmak için ne yapmam gerekiyor? gibi) aşağıda açıkladık, lütfen soruları sonuna kadar okuyun. Ek olarak yorumunuz olursa, en altta yorum yap kısmından iletebilirsiniz.


Metro İnternet nedir?

Metro İnternet; öncelikli olarak büyük ölçekli şirketler olmak üzere, yüksek konaklamaya sahip oteller, üniversiteler, hastaneler, belediyeler, kamu kurumları gibi internet kullanımının yoğun olarak yapıldığı yerlerde tercih edilebilen kurumsal bir internet hizmetidir.

ADSL ve VDSL (Genelde kullanılan İnternet yapısı) ile farkı nedir?

Metro İnternet, internet kullanımının yoğun olduğu yerlerde kullanılan bir kurumsal internet hizmetidir. ADSL ve VDSL hizmetlerine göre en büyük farkı, bağlantının fiber optik kablolar üzerinden yüksek bant genişliğinde simetrik olarak sağlanıyor olmasıdır.

ADSL ve VDSL hizmetinde olduğu gibi, problem yaşandığı zaman müşteri hizmetleri tarafından arıza kaydı alınmaz, direkt duruma teknik ekip tarafından müdahale edilerek en kısa zamanda çözümü sağlanır.

Simetrik bağlantı nedir?

Simetrik bağlantı, hem indirme (download) hemde yükleme (upload) hızlarının eşit olduğu bağlantı türüne denir. Bu tür bağlantılar fiber optik kablolar üzerinden sağlanır.

Asimetrik olan ADSL ve VDSL hizmetlerinde kullanılan eski teknolojilerden dolayı, internetten indirme yapılırken bir yandan yükleme yapılmaya çalışıldığında hat darboğaz olarak geçici süreliğine kullanılamaz hale gelir. Fiber optik bağlantıyla sağlanılan simetrik bağlantıyla bu problem yaşanmaz. İnternet kesintisi kablolar kopmadıkça olmaz.

Metro İnternet hakkında daha detaylı bilgiyi internette araştırarak bulabilirsiniz.


Yurt içerisinde İnternete bağlanmak için ne yapmam gerekiyor?

Öncelikle İnternet bağlana bilmeniz için Dogankent_Public wifi ağına bağlanmanız gerekmektedir.

Giriş yaptığınız anda otomatik olarak Kullanıcı adı ve şifrenizi isteyen bir panel gelecektir. Bu panelde her iki alana da TC Kimlik numaranızı yazıp giriş yap demelisiniz. Ardından ‘Giriş Başarılı‘ yazısı karşınıza çıkacaktır. Bu ekranı isterseniz giriş yaptıktan sonra kapatabilirsiniz.

ÖNEMLİ BİLGİLER

  • Giriş yaptığınız andan itibaren 1 saat süreyle hiç İnternet kullanmazsanız sistemden otomatik olarak çıkartılacaksınız. İnternet’e giriş yapabilmeniz için tekrar TC Kimlik numaranız ile giriş yapmanız gerekmektedir. Bunun nedeni İnternet kullanmayan kullanıcıların ip adreslerinin sistemi yormasını engellemektir. İnterneti kullanmak isteyen öğrencilerin daha rahat bağlantı kurabilmesi içindir.
  • Sistem aynı anda iki cihaza bağlanmanıza izin vermektedir. Bunun nedeni sisteme TC Kimlik numaralarınız ile giriş yapmanızdır. Sizin TC Kimlik numaranızı başka biri öğrenirse siz internete bağlandığınız anda o kişi interneti kullanamayacaktır. Güvenlik açısından önemli bir kuraldır.
  • İnternet kullanımızda indirme ve yüklemede kota kesinlikle bulunmamaktadır. Sınırsız internette gezebilir, dosya indire bilir veya yükleye bilirsiniz. Sadece böyle kullanımlar esnasında diğer öğrencilerinde internetinin etkilenmemesi için sistem otomatik olarak belli ölçüde hız sınırı uygulamaktadır. Bu uygulama üniversitelerde, otellerde, hastaneler gibi tüm yoğun internet kullanımı olan bölgelerde zorunlu olarak uygulanan bir politikadır.

Otomatik kullanıcı adı ve şifre paneli gelmiyor, ne yapmam gerekiyor?

Wifi ağı olarak Dogankent_Public ağına bağlı olduğunuzdan emin olun. Bu wifi ağına bağlı olduğunuz halde giriş ekranı gelmiyor ise; telefonunuzun yada bilgisayarınız İnternet’e girdiğiniz tarayıcısını açın ve üst kısımda www ile başlayan adres çubuğuna 10.55.10.1:8090 ip adresini yazıp adrese girin. Bu ip adresine girdiğiniz anda karşınıza giriş ekranı çıkacaktır. Her iki alana da TC Kimlik numaranızı yazarak internetinizi aktifleştirmiş olursunuz.

 

08 Mart 2018
401 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN